Recenze koncertu Nejhudba.cz

14.03.2014 · 22:00

Tentokrát se podíváme na recenzi koncertu z portálu Nejhudba.cz

Praha zažila včera přímý útok královny. Ne jenom tak ledajaké, do hlavního města zavítala jedna z předních ikon symphonického metalu, kterou bezesporu nizozemská kapela Within Temptation je, leč v poslední době někteří začínají tvrdit něco jiného. Pravdou ale je, že když uragán v podobě zpěvačky Sharon Den Adel vtrhne na podium, tak jdou všechny předsudky o odklonu kapely směrem k popu jednoznačně k šípku.

Incheba Aréna hlásila den před koncertem vyprodáno, a obsazenost haly byla na první pohled jasným důkazem toho, že Within Temptation mají v Česku skutečně početné zastoupení fanoušků. A že rozmanitost byla vážně neskutečná, to bylo vidět na každém kroku. Věkový průměr by se v klidu dal označit za 40+ a bylo pro mě docela překvapující, že generační skok zde nabídl prakticky všechno. Věrní metalisté v dlouhých kabátech s pořádnou mařenou na hlavě, motorkáři s šátkem na hlavě, tatíci od rodin s kšiltovkou na hlavě, mnohdy dokonce celé rodiny i s dítětem, dokonce i generace babiček a dědečků jste tu našli, teenageři a mladší ročníky zde byli spíše v menšině, nicméně osazenstvo spojovala touha vidět po čertech dobrý koncert, což očekávání většiny jistě naplnilo.

Večer začal o půl osmé, to se na podiu objevila kapela Free Fall. Tato česká kapela se rozhodně za svou roli rozehřívače davu nemusí stydět, protože jejich vystoupení bylo na rozjezd velmi příjemné. Po jejich cca 40timinutovém setu už začalo čekání na hlavní hvězdu večera. Within Temptation započali svou pražskou zastávku k nové desce „Hydra“ krátce před devátou hodinou. Pět urostlých chlápků se postupně zjevilo na podiu a za velkých ovací se objevila i fenomenální Sharon den Adel. Svým naprosto dokonalým hlasem zahájila večer se skladbou „Let Us Burn“, což je zároveň také úvodní skladba nové desky. Hned na úvod je potřeba smeknout před tím, jak dokonale Sharon vypadá. Má doma sice tři děti a věk už také pomalu začíná hlásit vyšší číslo, nicméně energií a vzhledem by mohla konkurovat leckterým teenagerkám a bylo skutečně radost hledět na podium, jak si vše užívá plnými doušky a je neskutečně pozitivně naladěná. Show jela naplno, nechyběla skvělá vizualizace, úderné střídání nové a starší tvorby a skvělé bylo i řešení skladeb, kde Sharon nezpívá sama. Hosté se prostě objevili na projekci a odzpívali song se Sharon alespoň virtuálně. Vidět jste tak mohli Tarju Turunen, Keitha Caputa a stavil se i rapper Xzibit, který se objevil ve skladbě „And We Run“ na nové desce, kde dokázal, že rap jde využít i v tomto hudebním stylu. I přes kritiku některých skalních fanoušků je nutno zmínit, že na albu jde pro mě osobně o jednu z nejoblíbenějších skladeb a i naživo rozhodně stojí energie tohoto songu za to. Kromě skvělých projekcí byl koncert doplněný také o výpravné fantasy a sci-fi mini filmy doplňující dějovou linii večera, jenž zpěvačka Sharon Den Adel využila hlavně jako pauzu na změnu outfitu. A že se rozhodně bylo na co koukat, jelikož šaty měla bez výjimky krásné. Jak už bylo zmíněno zkraje, tracklist střídal věci z nové desky, tak i starší kusy jako „Stand My Ground“, „The Cross“, „Ice Queen“ nebo „Fire and Ice“. Poslední zmíněná skladba vlastně započala poslední část koncertu a byla prvním přídavkem, jenž kapela po mohutném šílení fanoušků nabídla při svém monstrózním návratu na podium. Poté následovala ještě řízná pecka „What Have You Done“, předělávka současného rádiového hitu „Summertime Sandness“ od Lany Del Rey a všechno zakončil fenomenální track „Mother Earth“. Po něm se Sharon i se svými kumpány rozloučila, požádala dav o zapózování na fotku, která se stává rituálem a facebookovou památkou na každou zastávku současného turné, ještě na závěr přišlo organizované zaskandování slova „Prague“ a celá kapela zmizela v backstagi.

Koncertu není co vytknout. Sharon Den Adel je živel, který na podiu vyrazí dech nejenom svou energií, ale také naprosto čistým a skvělým hlasem, výběrem outfitů a také svým půvabem. Se skvěle sehranou kapelou za zády pak už není absolutně důvod cokoliv namítat. Zvukař trochu zaspal, zkušenější ucho mohlo zaslechnout, že rezervy tu jistě měl a mohlo to být podstatně lepší, nicméně zážitku a atmosféře to až tolik neubralo. Zamrzela také absence šaten, přece jenom být bezmála 3 hodiny v davu a mít na sobě zimní bundu nebyl úplně zážitek, který bych si musel zopakovat. Jako celek šlo ale o výborně strávený večer a až zamíří Within Temptation opět do Česka, není co řešit. Pokud jejich tvorbu máte rádi, tak vyražte, dostanete totiž jistotu toho, že hlas jako zvon a řízné kytary oblaží Vaše uši na hodně dlouho.

http://www.nejhudba.cz/…-arena-praha

rionka (12.01.2015 · 01:30)

Muhehe, koukám, že incheba je na tom čímdál stejně. Viděla jsem WT na stejném místě v roce 2011, v 2012 jsem tam byla na Ev a loni na Lindsey Stirling. Atmosféra pokaždé na omdlení (v červnu i v listopadu, to je fuk), záchody přecpané, šatna nikde.Člověk se na to prostě musí připravit a užít si to, co má. Zvuk tam bývá většinou poměrně dobrý a na pódium je docela dobře vidět, tak třeba to příště vyjde líp...

Vložit další komentář: