Within Temptation jsou připraveni na další krok

07.07.2012 · 01:43

4ff7772674905.jpg The Unforgiving, poslední album Within Temptation, bylo vydáno před rokem a ukázalo, že nové ambice kapely sahají daleko za současný hudební rámec. Na vystoupení na Main Square festivalu v Arrasu, ve Francii, jsme vyzpovídali zpěvačku Sharon den Adel. Odpověděla nám na otázky jak o budoucnosti kapely, tak o konceptu The Unforgiving.
Dle odpovědí je teď okolo kapely spousta žhavých novinek, protože Robert Westerholt, Sharonin manžel (oprava: partner), který z rodinných důvodů odstoupil z turné, snad již složil písně pro příští album. Within Temptation také připravují celovečerní film související s The Unforgiving a speciální listopadovou výroční show.

Před pár měsíci jste poprvé hráli v Peru. Jaké to bylo?
Bylo to úžasné. Když hrajete v zemích, ve kterých jste ještě nikdy předtím nehráli, když poznáváte různé kultury, je to jako třešnička na dortu. Pro všechny v kapele to byla zcela nová zkušenost. Navíc publikum bylo skvělé.

Jak bys popsala tamější metalové fanoušky? Mají tam pro tento druh hudby mnoho posluchačů?
Nejsem si jistá, protože tamější metalová scéna je docela undergroundová, i když je publikum velice vášnivé a aktivní: nepotřebujete deset tisíc lidí, abyste měli skvělou show. Metalová komunita je malá, ale když bude mít více propagace, bude to lepší.
4ff7775b83c36.jpg

Na začátku roku jste měli divadelní turné. Nebylo to poprvé, co jste zahráli akustická či poloakustická vystoupení. Je to způsob hraní, který kapelu inspiruje? Skládáte tak nejdříve své písně?
Někdy, když začneme psát písničky, používáme akustické kytary, někdy klavír a potom je rozvíjíme. Co se týče našich divadelních turné, naše hudba je obvykle považována za „bombastickou“, „heavy“ a „silnou“. S těmito turné jsme ukázali, že naše písně umíme zahrát na intimnějších vystoupeních.

Říkává se, že pokud je píseň napsána akusticky, je tak nejlépe vidět, zda je dobrá či nikoli: souhlasíš s tím?
Ano, s tím naprosto souhlasím. Pokud vám takové uvedení písně dělá potíže, potom to nebude fungovat: je s ní něco špatně.

Je tu možnost, že bystě někdy nahráli akustické album?
Jelikož jsme v minulosti udělali tolik různých věcí, nikdy neříkej nikdy (směje se), ale vzhledem k tomu, že máme rádi elektrické kytary a heavy metalový zvuk, není to věc, kterou bychom se primárně prezentovali, a našim fanouškům se líbí způsob, jakým na jevišti vystupujeme. Ale je tu možnost.

Jak se Robert (Robert Westerholt, kytara, spoluzakladatel kapely) vyrovnává s faktem, že přestal jezdit na turné? Chybí mu vystupování?
Ano, trošku se mu po tom stýská, ale nicméně je to nejlepší způsob, jak zkombinovat dva oddělené světy, a jak pokračovat s Within Temptation. Navíc je vždy do všeho, co se týká kapely, zapojený v zákulisí, především do tvůrčího procesu.

Bude zase za pár let hrát živě, až budou vaše děti starší?
Ano, možná. Ale, když už jsme u Roberta, 13. listopadu máme velký koncert v Belgii a budeme slavit 15 let Within Temptation. Robert tam samozřejmě bude! (směje se) Stejně tak jako bývalí členové. Představíme některé filmy, které jsme natočili, některé části show budou symfonické: existujeme už tak dlouhou dobu, samozřejmě díky fanouškům, takže si s nimi připomeneme veškeré důležité momenty těch posledních patnácti let.

Mnoho kapel začíná oslavovat svou minulost hraním kompletního starého alba. Přemýšleli jste nad něčím takovým s jedním z vašich prvních alb jako Enter nebo Mother Earth?
Ne, protože na koncertech hrajeme své nejoblíbenější písně. A tak tomu vždy bylo i v minulosti, takže celé album, nevím, možná! (směje se)

4ff77795d8d6c.jpg

Myslíš si, že když Robert píše hudbu doma, může mít tato situace vliv na způsob, jakým ji píše?
Ne, protože byl do psaní písní zapojený od začátku. Po festivalech, po kterých teď jezdíme, budu mít nějaký čas na psaní písní pro nové album. Stejní lidé, kteří pracovali na předchozích albech, budou zapojeni také, jako Martijn (Martijn Spierenburg, klávesy). Musím říct, že už jsme napsali šest písní, takže pracujeme rychle: těchto šest písní bude na desce a jsou velmi dobré. Překvapuje mě to, protože občas je vážně boj psát nové písně, ale album The Unforgiving je zjevně poměrně inspirující a budeme pokračovat takovým směrem.

Odstoupením z turné Robert ukázal, že nejdůležitější věcí v životě je rodina. Myslíš si, že na to někteří muzikanti zapomínají a soustředí se až příliš na hudbu?
Každý je jiný. Pro nás to bylo důležité, stejně jako by to mohlo být i pro další lidi: každý musí volit a já nemůžu soudit to, co ostatní dělají ve svých vlastních životech.

The Unforgiving je koncepční album, které rozvíjí příběh založený na komiksu. Videoklipy a vaše živá vystoupení jsou s tímto příběhem spojeny. Máte v úmyslu pokračovat s tímto způsobem psaní alb? Přemýšleli jste například nad natočením filmu, jako Nightwish natočili Imaginaerum?
Už jsme udělali tři krátké filmy pro naše poslední album a před rokem jsme začali psát scénář pro celovečerní film, ale nevíme jistě, kdy ho vydáme, protože nechceme, aby tímto projektem utrpělo naše album. Až bude připravený, všichni se to dozví.

Jelikož máte tu velmi speciální show spojenou s příběhem, můžeme na konci turné očekávat live DVD?
Nejsem si jistá. Máme nějaké nahrávky z živých vystoupení a ze zákulisí, ale nevíme, zda jsou použitelné. Stejně tak nevíme, jak bude ta show dobrá, jak to bude znít a zda budou věci natočené správně: když děláte DVD, musí to být kouzelná show.

4ff777e136ec6.jpg

Zpočátku byla Within Temptation symfonická gotická metalová kapela a od té doby se posunula směrem k popově orientované hudbě. Zažili jste nějaké agresivní reakce od čistě metalových fanoušků?
Ne, vlastně jsme nic takového nikdy nezažili, protože jsme byli kapela s chytlavými písničkami: nejsme Slayer! Within Temptation byli vždy velmi melodičtí: myslím, že lidem, kteří nás měli rádi na začátku, se budou nové písně líbit. Samozřejmě lidé přicházejí a odcházejí, ale my jsme kapela, která se mění s každým albem, protože se mění i náš vkus: je to tak pro nás přirozená věc. Některé excelentní kapely jsou schopné zůstat stejné a na vrcholu, jako například Iron Maiden, což je skvělé, ale my toho nejsme schopni.

Spousta proslavených symfonicko-metalových kapel se zpěvačkami pochází z Nizozemska. Jak si to vysvětluješ? Co je na Nizozemsku a těchto kapelách tak zvláštního?
Možná proto, že se tu tento styl osvědčil jako úspěšný a lidé se jím inspirují. Kapely také mají příležitost podepsat smlouvu a natočit album. Nahrávací společnosti také vidí, že je tu po takové hudbě poptávka: takhle to podle mě funguje! (směje se) Když žijete v zemi, kde se nemáte ke komu přirovnat, kde kapely nebyly úspěšné, potom je to pro vás těžší.

Rozhovor z 30. června 2012, po telefonu
Přepis: Jean Martinez – Traduction(s) Net

Rozhovor přeložen z RadioMetal.com.

Vložit další komentář: