Robert pro Sound Sphere

21.02.2011 · 15:05

4d626fe4a06b2.jpg Holandští Within Temptation jsou již dlouho považováni za jednu z těch nejpokrokovějších a nejvyspělejších kapel moderního heavy metalu. S novým albem The Unforgiving posouvá kapela hranice daleko za cokoli, co kdy udělala, s vytvořením poutavého koncepčního alba, které je doprovázeno komiksem pro doplnění hudby. Nedávno jsme měli příležitost popovídat si s kytaristou Robertem Westerholtem o nápadech a tématech, které stojí za pátou nahrávkou kapely….

„Nahrávaní tohoto alba bylo osvobozující zkušeností“

S] Roberte, jak ses podle sebe jako člověk vyvinul prostřednictvím hudby, na které jsi pracoval v poslední době pro „The Unforgiving“- je to odsun zpět k tvým kořenům?
R] Opravdu jsem si myslel, že jsme s naším posledním albem „The Heart of Everything“ zvládli dosáhnout zvuku, na kterém jsme pracovali léta. A proto jsme si jako kapela řekli „Dobře, teď je čas se posunout“- nejdříve to byla výzva a nevěděli jsme, jakým směrem se vydat, takže jsme plánovali psát bez jakýchkoli hranic a čekat, co z toho vzejde. Nakonec bylo nahrávání tohoto alba velice osvobozující zkušeností. Myslím, že to byla píseň „Shot In The Dark“, díky které jsme si uvědomili, že teď děláme něco úplně nového a svěžího. Zároveň je tu ale ten pocit důvěrnosti, jako by se hudba stala tím, čím jsme. Také jsme si uvědomili, že jsou na nahrávce melodie z 80. let, které jsme zatím na předchozích albech neměli- ty nás hodně ovlivnily a znovu jsme poznali umělce z té doby, které máme rádi. Takže ano, byl to velmi osvobozující proces.

S] K albu jste vytvořili trailer- vypadá to, že v přípravě na vydání v březnu je opravdový reklamní trik- jsi z toho stejně nadšený jako když jste začali nahrávat?
R] Byl to pro nás fofr. Bylo s tím tolik práce a do celého průběhu jsme jsme vložili spoustu času- když bylo všechno hotové, sotva jsme tomu mohli uvěřit! Stejně jsme ale byli překvapení konečným výsledkem, protože se to všechno mohlo beznadějně pokazit- byl to velmi velký projekt k dokončení, protože kdyby to všechno neskončilo opravdu hezky, pak by se „kouzlo“ toho všeho úplně rozpadlo. Jsme z toho momentálně absolutně nadšení. Ale vždyť to teprve všechno začalo! Začali jsme uvolňovat koncept do světa. To je taky hezké, že příběh nekončí hudbou, rozvine se s komiksy, které budou vydávány každé dva měsíce! „The Unforgiving“ se už začíná stávat vlastní existencí.

S] Můžeš trochu pohovořit o inspiraci k písni, která pro tebe z alba znamená nejvíc?
R] pro mě je tam určitě jeden riff, který opravdu vyčnívá a na jeho hraní se těším nejvíc! (směje se) Všem se nám hrozně líbí píseň „In The Middle Of The Night“, což je nejspíš i nejtvrdší píseň alba a druhý riff po prvním refrénu odráží Metallicu- opravdu se mi to líbí. Tato píseň opravdu dominuje, protože je tak rychlá a se nám moc líbí líbí její tvrdost. Zároveň, když se podíváte na píseň jako je „Faster“, ta má kouzlo ve své jednoduchosti, síle a chytlavosti. Je velice přímočará a přímá. To, co dělá tohle album speciálním, je vysoká rozdílnost mezi písněmi. Zatímco každá z nich pasuje do konceptu alba, myslím, že nás ta hudba reprezentuje jako kapelu a jako fakt, že jsme schopní přecházet z jednoho úhlu do druhého a přitom to na album všechno pasuje. Znovu, opravdu to reprezentuje sílu, kterou album má.

S] Když jste našli svůj zvuk na předchozím albu, „The Heart of Everything“, pamatuješ si, kdy přišla ta chvíle, kdy jste se rozhodli posunout úplně jinam?
R] Pro nás tento moment přícházi velice brzy po dokončení nahrávky, protože když na ní pracujeme, je velmi složité ji hodnotit, protože jsme do toho „příliš zapojení“. Pár měsíců po dokončení si ji poslechneme znovu a začneme si uvědomovat věci, které se nám na tom líbí a nelíbí- od té chvíle chceme psát znovu. Jsou to momenty, kdy přijdeme na to, jak se zlepšit ve věcech, které jsme udělali. Hlavní rozdíl, který přišel s tímto albem, je kontrast s těmi v přechozími v tom, že jsme necítili potřebu nic zlepšit, „The Heart of Everything“ je skvělé album. Takže jsme chtěli novou výzvu- věděli jsme, že nebudeme schopni udělat tu samou věc znovu, protože by to dopadlo špatně. Bylo to opravdu o hledání nové výzvy a to bylo velmi vzrušující, protože jsme skutečně vůbec netušili, kam to povede, když jsme to odstartovali.

S] Pověz nám něco o „Faster“ a čeho jste chtěli dosáhnout s touto písní a videem „Mother Maiden“- proč vyšly jako první?
R] Co se týče prvního filmu, ten doopravdy vysvětluje velkou část konceptu a příběhu. Je to ideální start pro všechno. A co se týče písně, je prostě nesmírně silná a sami jí byli překvapení. Pro všechny okolo kapely, co píseň slyšeli, byla jako spouštěč. I pracovní název pro sérii komiksů byl nejdřívě „Faster“, ale cítili jsme, že přesně nevystihuje příběh, takže jsme zo hměnili na „The Unforgiving“. Je to velice silná a taky svěží píseň. Je to perfektní cesta, jak začít album.

S] Můžeš se vůbec ztotožnit s nějakou postavou z filmů nebo komiksů- v minulosti jsi řekl, že jsi fanoušek?
R] Myslím, že se můžu ztotožnit se spoustou z nich. Ty postavy nejsou založené na nás- to bylo velmi úmyslné rozhodnutí. Opravdu jsme s příběhem nechtěli mít nic společného, protože jsme ti, kdo přispívají k jeho vyprávění. Stejně tak jsme ho nechtěli napsat sami, protože to pro nás musí mít to „kouzlo“- když čteme příběh, musíme jím být insirováni hudebně a chceme být ohromeni. Takže se s jeho základy může ztotožnit každý- myšlenka, že se každ cítí vinen a dělá věci, kterých později může litovat- samozřejmě, je vždy hezké mít druhou šanci! Je to také o vzetí života do vlastních rukou- což je pro hodně lidí dobře známé- když vidíte nespravedlnost nebo jak se věci kazí, mohli byste si pomyslet „Oh, mohlo by být skvělé mít tým lidí, kteří by mohli vše napravit“ a přát si to změnit. V příběhu je hodně vrstev a právě ony budou vysvětleny ve filmech- budou v nich podrobnější informace o hlavních postavách, odkud pocházejí a proč se stali tím, čím jsou- publikum zjistí, co bylo v jejich životě špatně.“

S] je to pro vás skvělá příležitost, protože ti, co neposlouchají vaši hudbu, mohou být nalákáni komiksy, a ti, co vás poslouchají se mohou ztotožnit s postavami komiksu….
R] Pro nás je to o něčem víc, než jen o dělání hudební nahrávky. Je to celek- hudba je inspirována komiksem a když to posloucháte, můžete se ponořit do příběhu a bude to ještě speciálnější. Chceme fanouškům znovu přinést ten pocit vzrušení, když si kupovali album v 70. nebo 80. letech. V té době jste týdny zírali na obal a přemýšleli nad dějovou linií příběhu a nápovědy v textech- bylo to opravdu kouzelné. V dnešní době máme YouTube, dostupné komiksy a filmy skrz iPad nebo počítač, to kouzlo je zpět- je nová doba a jsou tu nové způsoby jak vytvářet či se dívat- toho jsme se chopili.

S] Co jste si nejvíc užili při práci na komiksu a filmech se Stevenem O’Connellem a Romanem Molenaarem? Jak jste byli do procesu zapojení vy?
Začátek byl velice důležitý. Hodně jsme mluvili o konceptu a základu příběhu. Steven měl pár nápadů a jeden z nich vytvořil příběh, jaký je teď. Byly tu určité věci, které pro nás byly také důležité- nutné bylo pozadí postav- je skutečně důležité, aby o nich lidé, kteří se dívají nebo čtou, věděli více. Nechtěli jsme plochý akční příběh, stejně jako jsme nechtěli příběh super hrdiny. Když to začínáte číst, je to jako detektivka a jak pokračuje, je tu více vrstev k objevování. Takže ano, tyto podmínky pro nás byly důležité, protože jsme o tom museli napsat písně a museli jsme být inspirováni. Když jsme měli základy a mluvili o nich, Steven ten příběh vypracoval a udělal to brilantně! Představuje přesně to, co jsme hledali- opravdového spisovatele, který umí napsat příběh, který umí „chytnout“ čtenáře a posluchače. To samé platí pro video režiséry a diskutování o scénářích krátkých filmů bylo také velmi důležité a milé, protože to přineslo nové nápady, které Steven začlenil do filmů. Inspirovali jsme se navzájem a myslím, když se podívám zpátky, jediný způsob, jak jsme to mohli zvládnout, byl díky všem těm talentovaným lidem okolo, kterým se opravdu líbil náš nápad a jeho vývoj. Ale myslím, že Steven momentálně pracuje na třetím díle ze šesti, co vyjdou. Takže je to pro nás velice vzrušující vidět, jak se všechno v detailech vyvíjí.

S] Řekni nám něco o živých vystoupeních a o myšlenkách, které do nich dávate, pro evropské fanoušky.
R] To je pro nás také součástí konceptu! Bude to jako by se sen stal skutečností, protože teď máme spoustu věcí, které chceme začlenit. Můžeme udělat velmi vzrušující živé show. Už jsme to zkoušeli v Holandsku (pozn. během Theatre Tour) a plánujeme mít na pódiu 3D projektory, díky kterým se tam mohou zjevit lidé a znovu zmizet- to fungovalo opravdu skvěle, když jsme to zkoušeli. Nyní musíme pracovat s příběhem a víme, co s ním chceme udělat. To nás čeká v následujících měsících a uděláme velice mimořádná živá vystoupení.

S] Takže se tam objeví postavy z komiksu?
R] Určitě. Chceme publikum vtáhnout do příběhu, když se na nás přijdou podívat!

S] Z čeho jsi teď v roce 2011 nejvíce nadšený?
Myslím, že je to nový vývoj, o kterém jsem mluvil dříve- YouTube a také vyvíjení živých koncertů. Je toho teď pro nás mnohem víc možného. Hudebně-vzdělaní, ačkoli je to opravdu tak trochu bizarní, bychom si mohli myslet, že už jsme skončili, ale s touto nahrávkou se cítíme jako bychom otevřeli plechovku nových možností, které je třeba objevit. Je to jako nový začátek!

S] Na co se letos nejvíce těšíš- zvětšuješ rodinu a to musí být skvělý pocit- dáváš si přestávku?
R] Samozřejmě. Je to velmi důležité, protože jinak by se ježdění po turné stalo nudným. S jistotou vím, že se všichni těšíme na návrat na pódium. Osobně se těším na rozvíjení tohoto konceptu a až uvidím, jak daleko ho můžeme dotáhnout.

Přeloženo ze Sounds Sphere

Vložit další komentář: