Recenze The Unforgiving od N. Scotta

04.02.2011 · 23:15

Na stránkách Last.fm se objevila recenze shrnující obsah nového alba. Tak snad se vám bude líbit.

Nové album Within Temptation otvírá tajemná, 34 vteřin dlouhá skladba s názvem "Why not me?“ shodou okolností použitá v krátkém filmu svázaném s „Faster“ singlem, který opravdu pomáhá přiblížit náladu a soustředit se na hlavní příběh, který následuje.

"Shot In The Dark” začíná klidně, což vás uvede do klidu a něžně vás povede. „Byla jsem venku opuštěna jako mrtvý zločinec“ * začíná Sharon, než rychle přejde do refrénu, který je prostě jedna velká pecka. „Tvá duše je v ohni, výstřel do tmy – kam mířili, když minuli tvé srdce?“ * si budete zpívat ještě dlouho po té, co píseň skončí.

Jako další přichází ‘In The Middle Of The Night’ začínající planoucími kytarami a Sharoniným chytlavým hlasem opakujícím: „Je mi jedno, zda si hraji s ohněm. Jsem si vědoma toho, že jsem uvnitř zmrazená.“ * Tohle je rozhodně jeden z nejsilnějších songů na albu, jak hudebně, tak z hlediska kreativity.

“Faster” je první singl z alba a nabízí dobrou ukázku nového směru, kterým se Within Temptation na svém koncepčním albu vydali. Energické vokály a chytlavý refrén z něj dělají působivou a chytlavou rockovou hymnu, skvělá volba!

“Fire And Ice” zpomaluje tempo a je první baladou na albu. Zlatým hřebem této písně je rozhodně síla a kapacita Sharonina hlasu – „Kde je ta láska, jež jsme měli, je to všechno lež?“ * pronásleduje první sloku, než se tempa chytnou silné prvky orchestru a ustálená basová linie.

Pokud je pro vás "Fire And Ice“ až přílišným zpomalením, "Iron“ nabere brutální sílu a vše opět rozjede! Symfonický úvod s těžkými, rychlými kytarami předchází Sharonině vykřikování „Nemůžeš žít bez ohně, je to žár, který tě dělá silným“ * v dalším chytlavém refrénu.

Dobrou volbou pro polovinu alba je "Where is the edge“, která je průměrnou ukázkou talentu ve specifickém stylu Within Temptation – i když je tak trochu očekávaná.

“Sinead” bude 2. vydaný singl z alba a pohybuje se tak daleko od “Faster“, jak jen je to možné. „Teď přecházím hranici, pečetím svou víru, nebojím se“ * přesně vystihuje, co Within Temptation touto písní zamýšlí. Textově mainstreamová, ale hudebně epická píseň je ukázkou odtržení od starých alb.

Pomalé tempo "Lost“ možná kontrastuje se zbytkem alba. Akustické kytary ze začátku lichotí Sharonině hlasu, s pozoruhodnou silou a textem, který vás nechá v úvaze před tím, než vás hned po refrénu brutálně zahltí sytý orchestr.

„A Demon’s Fate“ má nejzajímavější začátek ze všech písní z alba a mohla by se zvukem zařadit mezi pop-rockové nahrávky z 80. let. S menším průlomem orchestru, než je obvyklé, může být považován za jednoduchý song, který zaručeně zapůsobí na široké pole hudebního vkusu.

Jak byste od písně s takovým názvem očekávali, "Murder“ využívá tajemných a teatrálních struktur za účelem přenosu posluchače do světa, který by mohl připomínat scénář od Edgara Allana Poea. Je těžké neposlouchat tuto unikátní píseň pořád dokola, jen abyste zjistili, zda jste poprvé o něco nepřišli.

Album uzavírá balada "Stairway To The Skies“ vedená klavírním začátkem, který je doprovázen spojenou intenzitou několika houslistů, jež se naposledy spojuje se Sharoninými chytlavými vokály. S využitím veršů jako „Můj anděl sestupuje z nebe, aby mě odnesl“ * můžeme jen doufat, že nás tito konkrétní andělé poctí svou hudbou ještě dalších mnoho let.

9.5/10 – ačkoli je to určitě změna tempa a směru pro dobře zakořeněnou kapelu. Nicméně je to jedno z nejlepších alb, které jsem si měl to potěšení za dlouhou dobu poslechnout. Méně ostrosti v chórech a více ostrosti v rock’n’rollu je v dlouhodobě stálé kariéře Within Temptation obratem k lepšímu.

Autor: – Nathan Scott
nathan.scott@chatcore.net

ZDROJ: Last.fm

Překlad: Sparkling Angel a JaneDoe

Originální texty:
- „I've been left out alone like a dead criminal.“
- „Your soul is on fire, a shot in the dark – where did they aim for when they missed your heart?“
- „I don't care if I'm playing with fire, I'm aware that I'm frozen inside.“
- „Where's the love we once had, is it all a lie?“
- „Now I'm crossing the border, sealing my fate, I'm not afraid.“
- „My Angel is coming down from heaven to take me.“

Vložit další komentář: